Kas yra koronavirusas (Covid-19)?

Koronavirusai yra virusai, kurie cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau žinoma, kad kai kurie iš jų sukelia infekcijas žmonėms. Sukėlę infekciją žmonėms, jie toliau gali būti perduoti nuo žmogaus žmogui. Užsikrečiama per virusų turinčius lašelius (>5–10 μm) ir aerozolius (≤5 μm), kuriuos iškvepia užsikrėtęs asmuo kvėpuodamas, kalbėdamas, kosėdamas ir čiaudėdamas. COVID-19 ligą sukeliantys naujieji koronavirusai SARS-CoV-2 dažnai plinta oro lašeliniu būdu aerozoliais, kurie susidaro kvėpuojant ir kalbant besimtomiams asmenims. Aerozoliai gali kauptis, kelias valandas laikytis patalpų ore ir gali būti lengvai įkvepiami giliai į plaučius. Taip pat kvėpavimo lašeliai nusėdę ant paviršių, užkrėčia ir juos, sąlyčio būdu galima užsikrėsti ir nuo paviršių.

Kad visuomenė išliktų sveika reikia įgyvendinti aerozolinio plitimo mažinimo priemones, tarp kurių – visuotinis kaukių ar kaklaskarių dėvėjimas, platūs nuolatiniai laboratoriniai tyrimai, kad būtų nustatyti ir kuo greičiau izoliuoti užsikrėtę simptomų neturintys asmenys ir jų kontaktai, dviejų metrų atstumo laikymasis tarp žmonių, rankų plovimas, paviršių dezinfekavimas, patalpų vėdinimas.

 

Kaukių dėvėjimas yra labai svarbus, nes sumažina užkrečiamųjų virusų skaičių ore, jų dėvėjimas sumažina COVID-19 užsikrėtimo tikimybę (3pav.).  Todėl labai svarbu dėvėti kaukes ten, kur yra didelė tikimybė užsikrėsti, tokiose vietose kaip sveikatos priežiūros įstaigos, uždaros ervės: parduotuvės, viešasis transportas, restoranai, oro uostai ir kitos viešos vietos, kur buriasi žmonės. 

 

PSO rekomenduoja visiems dėvėti veido kaukes ar kaklaskares tik taip apsisaugosime save ir kitus nuo klastingo COVID-19 viruso. Kad apsisaugotume nuo viruso būtinai kaukės turi būti dėvimos teisingai – dengti ne tik burną, bet ir nosį!